Administrator tarafından yazıldı.

 

DİPLOMAT ZARF
Birçok firmanın kurumsallık yarışına girdiği iş dünyasında, firmalar olabilecek her alanda kendi isimlerinin duyulması ve kendi varlıklarının hatırlanması çabasına girdiler. Bu çabaların sonucunda da kendilerini özellikle dış yazışmalarında ve firma dışı işlerinde kullandıkları her türlü materyale kendilerini temsil edecek bir çeşit imza atmakta buldular.

İlk olarak antetli kağıtlar, hem posta hem de elektronik posta yoluyla yapılan her türlü iletişimde firma içi ve dışında kullanılmaya başlandı. Ancak firmanın logosu, ismi ve adres bilgilerini üzerlerinde bulunduran antetli kağıtlar gittikleri zarf içinden çıkarılana kadar istenen etkiyi veremiyordu. Bunun çözümü olarak firmalar diplomat zarf dediğimiz zarfları kullanmaya başladılar.

Diplomat zarflar firmaların şirket içi veya dışı resmi yazışmalarında kullandıkları zarf çeşidi olmaya başladı. Tıpkı antetli kağıtlarda olduğu gibi firmalar diplomat zarfların üzerlerine de kendi logolarını veya adres bilgilerini hatta eğer var ise sloganlarını bastırabiliyorlar. Bu da firmaların yaptığı yazışmaların ayrı bir resmiyet ve kurumsallık kazanmasına neden oluyor.

Diplomat zarf fiyatları firmalar tarafından dört farklı model şekilde tercih edilebiliyorlar. Bu modellerden ilki düz model. Düz model diplomat zarflar klasik bir zarf şeklinde olup üzerinde firmanın bilgilerinin ve logosunun bulunduğu modellerdir. Kullanıldığında, müşterilerin gözünde hem klasikliğinden ödün vermeyen hem de kullanımıyla yeni trendlere ayak uyduran bir firma izlenimi çizebilir. Diğer bir model ise pencereli model olarak geçer. Bu tip diplomat zarflar ise artık evlerimiz önünde görmeye alışık olduğumuz ve genellikle bankalar tarafından tercih edilen zarflardır. Bu zarflar, içerisindeki evrakın kime ait olduğu bilgisinin görünmesine izin verdiği için kullanışlıdırlar. Ayrıca bu modellere ek olarak tercihe göre diplomat zarflar normal tutkallı veya silikon bantlı şeklinde iki yarı modelde kullanılabilirler.

Firmaların yazışmalarında bu tip diplomat zarfları seçmesi firma açısından da iyi olacaktır. Bunun nedenlerinden ilki, yazışmalarda diplomat zarflar kullanıldığında, bu yazışmalara daha resmi bir hava vererek müşteriye kendisi için özenildiği izlenimi verecektir. Bu durumda firmanın müşteri gözünde prestijinin artmasını sağlar.

Bir diğer konu ise, kurumlar arası resmi yazışmalarda bu zarfların kullanılması firmalara çok daha kurumsal bir hava katacaktır. Bu da karşılıklı olarak saygı ve saygınlığın artmasına neden olacaktır ki günümüz iş dünyasında saygınlığın tartışılmaz yeri ve önemi düşünüldüğünde çok küçük birer ayrıntı gibi görünseler de diplomat zarfların kullanılması epey avantajlı olacaktır

Aynı zamanda diplomat zarflar üzerlerinde firmaların kendilerince tasarladıkları kendi logo ve adres bilgilerini bulundurduklarından her firma için farklıdır. Bu nedenle bu tür zarfların kullanımı firmalara farklılık kazandırmış olur.

Farklı tasarımlarla zenginleştirilmiş diplomat zarflar müşterilerin firmalara bakış açılarını da oldukça etkilemektedirler. Müşteriler farkında olsun ya da olmasınlar kendilerine özel olarak gönderilen bu zarfları henüz açmadan nereden geldiklerini hatırlayabileceklerdir. Bu da herhangi bir ihtiyaç anında firmaların müşterilerin aklına gelmesinde kolaylık sağlayacaktır.

Sonuç olarak diplomat zarflar hem firmaların kurumsallığının bir sembolü olarak görülmekte hem de firmaların resmi kurumsal yapılarına bir katkı sağlamaktalar. Ayrıca hitap ettikleri kişilerin kendilerini özel hissetmelerine neden olarak, firmaların çok daha akılda kalıcı olmasını da kolaylaştırırlar.

Kurumsallaşma ve kurumsal kimliğin gittikçe önem kazandığı ve ön plana çıktığı günümüz iş dünyasında, firmalar artık kendi kimliklerini olabilecek her alanda göstermek istiyorlar. Bu hem firmaların akılda kalma oranını artırıyor hem de firmalar bir çeşit saygınlık kazandırıyor.

Artık firmalar sadece kartvizit veya tabelalar ile insanların aklında kalamıyorlar. Çünkü günümüzün teknoloji çağında reklamcılık adına birçok farklı yöntem türedi.

Firmalar artık olabilecek her yerde kendi isim ve markalarını tanıtmak istiyorlar. Bu da onları yazışmalarında kullanılan kağıtlardan tutun da bu kağıtların dağıtımını sağlayan zarflara, sunumlarda kullanılan dosyalardan promosyon olarak verilen ürünlere kadar her türlü iç ve dış iletişim aracına imzalarını atmaya teşvik ediyor.

Torba zarflar da şirketlerin kullandıkları bir diğer reklam araçlarıdırlar. Bu zarf türleri genelde antetli kağıtları taşımak için kullanılırlar. Aynı zaman da diplomat zarflar da ayriyeten bu zarflar içerisinde taşınabilir.

Diplomat zarflara göre daha geniş kapasiteli olmaları şirketler için bazı durumlarda tercih sebebi olmalarını sağlar. Çünkü bazı durumlarda şirket dışı yazışmalarda birden fazla evrakın taşınması gerekebilir. Bu da küçük zarflarla mümkün olmamaktadır. Evrakları ayrı ayrı taşımak da evrakların kaybolma riskini göze almak olacağından torba zarflar bu tür işler için oldukça kullanışlıdırlar.

Torba zarfların üzerlerine de tıpkı antetli kağıtlarda ya da diplomat zarflarda olduğu gibi şirketin adı, logosu, adres bilgileri ve telefon bilgisi basılabilir. Böylelikle bu zarflar hitap ettikleri kişilere kendilerini özel hissettireceklerdir. Bu kişiler, gönderen firma tarafından kendilerine saygı duyulduğunu hissedeceklerdir. Bu da firmanın müşterilerinin gözünde saygınlığının ve prestijinin artmasını sağlar. Aynı zaman da torba zarfların üzerine bu bilgilerin basılması şirketin kurumsallığı açısından da oldukça önemlidir ve bir nevi şirket dışında şirketin reklamını yapmak amacıyla da kullanılırlar.

Torba zarflar genellikle içlerine A4 boyutunda kağıtların sığabileceği şekilde 24x32 oranında üretilirler. Ancak elbette ki istenildiği taktirde daha büyük boyutlarda üretilmeleri de mümkündür.

Bu dosyaların üretiminde temel olarak dört farklı renk seçeneği vardır. Bunlar; griye çalan bir renk olan 1. Kraft, beyaza yakın renk olan 1. Hamur, sarı tonlarında olan Formula ve kahverengi tonlarında olan Çaycuma’dır. Firmalar hangi renk kendi kurumsal kimliklerine daha uygunsa onu seçmekte özgürdürler. Örneğin, beyaz zarflar daha genç ve dinamik bir hava verirken, gri zarflar daha resmi bir tavır oluşturur. Kahverengi olan zarflar daha ağır bir görüntü çizerken, sarı tonlarındaki zarflar daha klasik bir hava verir.

Ayrıca torba zarflar istenildiği durumlarda farklı baskı yöntemleriyle daha da özelleştirilebilir. Firmalar özel ve büyük müşterilerine, bu özel baskıyla hazırlattıkları zarflardan göndererek hoş bir jest yapabilirler.

Bu baskı türlerinden birisi ‘gofre’ olarak adlandırılır. Bu tür baskıların diğer bir adı da kabartma baskılardır. Uygulanacak olan yüzeye boyut kazandırmak adına kullanılır. Diğer bir baskı sistemi de ‘tipo baskı sistemi’dir. Bu baskı tamamen metal bir klişe yardımıyla yapılmaktadır ve zarf üzerindeki yazılarda hafif bir çukur oluşturmak için kullanılır. ‘Varak yaldız’ zarflara kişilik ve farklılık kazandıracak diğer bir yöntemdir. Bu tip baskılarda kağıt üzerindeki desene seçilen bir renkte yaldız uygulanır.

Sonuç olarak, firmaların kurumsallık yarışına girdikleri şu dönem de torba zarflar da kurumsallık ve reklam aracı olması adına firmalar için büyük önem arz etmektedir. Genellikle A4 boyutlarında hazırlanan bu zarflar, içlerine birden çok dosyanın sığabilmesiyle şirketler için oldukça kullanışlıdırlar.

Diplomat zarf ölçüleri, Diplomat zarf fiyatları

Diplomat zarf, 10.5x24 cm boyutlarında olup genellikle yatay kullanılmasına rağmen dikey kullanılan çeşitleri de mevcuttur. Gramaj olarak, 90, 100, 110 gram çeşitleri mevcuttur.
Diplomat zarf, genellikle sürekli form olarak bastırılan faturalar için kullanılır.

Diplomat zarfların, pencereli ve penceresiz olanları mevcuttur.

www.izmirmatbaadagitim.com